Dwór w Kraszowicach

W Kraszowicach, niewielkiej miejscowości w powiecie bolesławieckim, wśród wysokich i gęstych drzew dostrzec można ruiny renesansowego pałacu, wybudowanego w XVI w. Tuż obok samego dworu znajdują się dobrze zachowane, jak na upływ czasu zabudowania dawnego folwarku, obok budowli zobaczyć można również pozostałości oficyny. Jest to moim zdaniem jedna z najpiękniejszych ruin w okolicy, wciąż możliwa do odrestaurowania, wymagająca jednak wiele nakładów pracy i pieniędzy.

Historia kraszowickiej posiadłości zaczyna się na początku XVI w. Wiadomo, że w 1550 r. pałac, wraz z przyległym do niego folwarkiem został kupiony przez Władysława von Bibran, po jego śmierci majątek odziedziczyli jego dwaj synowie. W 1818 roku majątek przeszedł pod władanie rodziny von Kolichen, która była jego własnością aż do 1945 roku, gdy została zapewne przymusowo wysiedlona. Wtedy też rozpoczęła się grabież pałacu. Przez wiele lat majątek był pozostawiony samemu sobie, z czasem zawalił się dach, stropy wyższych kondygnacji. W latach 90. z głównego wejścia zniknął wspaniale zdobiony portal, który zapewne zaginął na zawsze. Sam dwór, choć ogołocony z okien i dachu, najprawdopodobniej nadaje się jeszcze do wyremontowania. Wchodząc do środka, od razu w oczy rzuca się zejście do podziemi,  co ciekawe, zachowanych w bardzo dobrym stanie. Główny hall robi ogromne wrażenie. Znajdują się tam kamienne schody prowadzące na wyższe kondygnacje. Do czasów obecnych przetrwało tylko pierwsze piętro, gdyż pozostałe stropy zawaliły się. Obecnie pozostałości dawnego majątku znajdują się w rękach prywatnych.* Jak w wielu miejscach podobnych temu, bez żadnych prac renowacyjnych za kilka, kilkanaście lat po tym miejscu zostaną jedynie fundamenty i archiwalne fotografie.

DSCF5847

*Dopiero po powrocie z Kraszowic dowiedziałem się, że obiekt należy do prywatnej osoby, wchodząc na teren pałacu nie wiedziałem o tym, nie zobaczyłem żadnej tabliczki informacyjnej. Chciałbym przeprosić właściciela za wejście na jego ziemię.