Jak zmieniły się dolnośląskie wsie?

Podczas spacerów uliczkami dolnośląskich wiosek niemal na każdym kroku z łatwością możemy dostrzec pozostałości czasów, gdy należały one do Niemiec. Niektóre budynki i obiekty zachowały się niemal w niezmienionej formie, niektóre służą dziś do innych celów, w miejscu innych wybudowano nowe domy. Szukając śladów przeszłości w mojej okolicy, postanowiłem wziąć aparat i przedstawić wam jak zmieniła się zabudowa trzech dolnośląskich wiosek: Gaszowa, Chmielna i Skały.

Pałac w Skale

Renesansowy pałac w miejscowości Skała, w XIX wieku jedno z centrów kulturalnych na Śląsku, koncertowało w nim wielu wybitnych muzyków, gościł tam również sam król Prus, Wilhelm I. Obecnie pałac znajduje się w ruinie, a kilka jego ścian zewnętrznych zawaliło się. Powolny proces niszczenia rozpoczął się w latach 50. 5860946

DSCF6167

 

Pomniki ofiar Wielkiej Wojny w Gaszowie i Chmielnie

Po pierwszej wojnie światowej w większości wiosek w okolicach Lwówka Śląskiego stanęło wiele pomników upamiętniających ich mieszkańców poległych w tym konflikcie. Tak było i w przypadku Gehnsdorfu, czyli obecnego Gaszowa oraz Ludwigsdorfu, czyli Chmielna. Dziś w miejscach obu pomników stoją przydrożne krzyże. W Chmielnie zachowała się jedynie kamienna tablica przedstawiająca hełm.

429425DSCF6172DSCF6176

5717388

DSCF6163

 

Kościół w Chmielnie

XIV-wieczny kościół Narodzenia NMP, w jego wnętrzu można znaleźć kamienne tabernakulum najprawdopodobniej z XV w. Widoczny na starej fotografii zegar na wieży nie zachował się do naszych czasów.

6070359DSCF6177

Budynek w Chmielnie

Nie sposób podać nazwy budynku, bowiem jego przeznaczenie zmieniało się przez dziesięciolecia. Wiadomo, że w 1813 roku nocował tu wraz ze swoim sztabem generał York, a na pamiątkę tego wydarzenia w jego północną ścianę została wmurowana kula armatnia, którą oglądać można do dziś. Przed wojną istniała tam gospoda, dziś pełni rolę świetlicy wiejskiej, remizy miejscowej ochotniczej straży pożarnej i sklepu spożywczego.

425906

DSCF6174

Z czasem chciałbym publikować więcej tego typu porównań, ale również pragnę zachęcić was do poszukiwania starych budynków i obiektów w swoich miejscowościach, zapraszam do dzielenia się nimi na naszym fanpage’u i do zapoznania się z wcześniejszymi wpisami 🙂

Archiwalne zdjęcia pochodzą ze strony http://dolny-slask.org.pl/