Opuszczone miasto- Pstrąże

Miejscowość Pstrąże, leżąca obecnie na terenach wojskowego poligonu jest niemym świadkiem i pomnikiem przemian politycznych, ustrojowych i militarnych jakie miały miejsce w naszym regionie w XX wieku. Opuszczone, ograbione z wszelkich sprzętów i cenniejszych przedmiotów blokowiska są ponurym memento okupacji Polski przez Armię Radziecką, bowiem właśnie w nich swoje mieszkania mieli radzieccy żołnierze, oficerowie oraz ich rodziny, którzy stacjonowali na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej od zakończenia II wojny światowej.

Betonowy most na Bobrze prowadzący do wsi
Betonowy most na Bobrze prowadzący do wsi

Początki istnienia Pstrąża datowane są na początek XIV w.(pierwsza wzmianka o miejscowości należącej do dominium w Kliczkowie pochodzi z 1305 roku). Niewiele wiadomo o dawnych wydarzeniach dotyczących wsi, pewnym natomiast jest fakt, że w 1865 r. sporą część wiejskich zabudowań strawił pożar. Mieszkający tu ludzie utrzymywali się głównie z hodowli bydła i owiec, a także wytapiali stal. W pierwszych latach ubiegłego stulecia rozpoczęto przebudowę na potrzeby niemieckiego wojska. Wybudowano koszary, stajnie, a po nowo powstałym, potężnym moście nad rzeką Bóbr poprowadzono linię kolejową z Leszna Górnego. Po 1918 roku stajnie zamieniono na garaże.

Wraz z końcem drugiej wojny światowej Pstrąże zajęła Armia Czerwona. Miejscowość zniknęła z map, każda osoba nie posiadająca obywatelstwa Związku Radzieckiego dostała całkowity zakaz wstępu na jego teren, a część drogowa wcześniej wspomnianego mostu została rozebrana, by utrudnić postronnym zbliżenie się do zabudowań. Na tych, którym się to udało, czekał wysoki mur oraz uzbrojeni wartownicy. W latach 1948-1951 stacjonowała tu 14.Brygada Artylerii Ciężkiej LWP.

Opuszczone blokowisko w pobliżu torów
Opuszczone blokowisko w pobliżu torów

Gdy w 1992 r. ostatnie oddziały rosyjskie opuszczały Polskę, w Pstrążu istniały szkoły, sklepy, wiele bloków mieszkalnych oraz domy rosyjskich oficerów. W tym samym roku zostało podporządkowane polskiej administracji, rozpoczął się również szybki proces jego destrukcji. Gdy tylko ostatni mieszkańcy opuścili swoje domy, na ich miejsce ściągnęło wielu szabrowników, którzy praktycznie rozkradli całe wyposażenie mieszkań- od metalowych rur i grzejników, po meble i przedmioty pozostawione przez dawnych mieszkańców. Z czasem dawne podwórka blokowisk zaczęły porastać drzewa.

Obecnie jest to teren poligonu wojskowego. Często zobaczyć tu można poszukiwaczy starych przedmiotów oraz miłośników paintballa czy ASG, którzy nie przestrzegają obowiązującego tu zakazu wstępu. Niestety, w ostatnich dniach rozpoczęto rozbiórkę dawnych blokowisk i zabudowań. Już niedługo Strachów, jak brzmiała nazwa wsi gdy stacjonowali tu Rosjanie, pozostanie tylko na fotografiach i we wspomnieniach ludzi, którzy odwiedzali to miejsce. Miejscowość z prawie siedemsetletnią historią ginie na naszych oczach, i tylko od nas zależy, czy pamięć o niej przetrwa.

Zniszczone wnętrze jednego z mieszkań
Zniszczone wnętrze jednego z mieszkań