Zapalmy znicze 1 listopada

Niemieccy mieszkańcy tych ziem po zakończeniu II wojny światowej przymusowo opuszczali nie tylko swoje domy i gospodarstwa, ale również cmentarze i groby swych bliskich. W wielu dolnośląskich miejscowościach do dziś znajdują się zapomniane i zniszczone przez ludzi i czas cmentarze, czasami porośnięte lasem, często z zatartymi nazwiskami i datami na grobach. Zbliżające się Święto Zmarłych zainspirowało mnie do stworzenia akcji upamiętniającej przedwojennych mieszkańców Dolnego Śląska, których groby są dziś zniszczone lub zaniedbane. Wraz z całą internetową społecznością Zapomniany Dolny Śląsk zapraszam Państwa do przyłączenia się do naszej akcji, której celem będzie zapalenie symbolicznego znicza na zapomnianym cmentarzu lub przedwojennym grobie w swojej okolicy w dniu 1 listopada.
Od dziś starał się również będę ukazywać Państwu sylwetki zwykłych ludzi- robotników, żołnierzy, którzy mieszkali przed wojną na tych terenach, a o których ślady pozostały jedynie na kamiennych płytach cmentarnych nagrobków.
Proszę o udostępnianie oraz dzielenie się informacjami o naszej akcji z przyjaciółmi, bowiem bardzo ważne jest dla nas by akcja dotarła do jak największej liczby osób. Niech będzie ona słowem ,,Przepraszam” wobec tysięcy spoczywających na tej ziemi ludzi oraz ich rodzin, które często nie mogą powrócić na groby swych przodków, z powodu ich zniszczenia przez polskich osadników.

Na zdjęciu widnieje  zniszczony grobowiec znajdujący się na cmentarzu w lesie niedaleko Gaszowa.