Znamy nazwiska żołnierzy z Gaszowa

W czasie I wojny światowej niemal każda miejscowość Dolnego Śląska straciła przynajmniej kilkoro mieszkańców, głównie młodych mężczyzn. Niedługo po niej jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać pomniki upamiętniające poległych bohaterów narodu niemieckiego. Taki pomnik powstał również w ówczesnym Gehnsdorfie, czyli obecnym Gaszowie (u góry). Jego jedyna fotografia jaka przetrwała do dzisiejszych czasów ukazuje wypisane na nim nazwiska kilkunastu żołnierzy, którzy zginęli w tej jednej z najkrwawszych wojen w historii ludzkości, niestety jakość zdjęcia nie pozwalała nam odczytać ich nazwisk, a po samym pomniku nie ma już śladu. Na szczęście, w wirtualnym archiwum udało mi się dotrzeć do dokumentów, na których widnieją nazwiska osób urodzonych w Gensdorfie, biorących udział w tym konflikcie. Oto one:

 1. Richard Flegel  (6 regiment lotnictwa)
 2. Alfred Hoffman ( 19 regiment piechoty)
 3. Benno Hofrichter ( 47 regiment piechoty)
 4. Herman Reinsh ( 32 rezerwowy regiment piechoty)
 5. Erwin Rothe  (19 rezerwowy regiment piechoty)
 6. Richard Schmidt
 7. Adolf Scholz
 8. Alfred Scholz
 9. Erich Scholz
 10. Paul Scholz
 11. Gustaw Seibt (Reserve-Infanterie-Munitions-Kolonne 2, XII. Res.-K.)
 12. Richard Vogt
 13. Paul Wehnert
 14. Gustav Wieland ( 103 rezerwowy regiment piechoty)
 15. Friedrich Zimmer ( 2 batalion piechoty Landsturmu Görlitz)
 16. Bruno Gruhn (nie jest pewne do końca, czy rzeczywiście mieszkał w dzisiejszym Gaszowie).

Jak widać, na liście aż czterokrotnie widnieje nazwisko Scholz, co mogłoby wskazywać, że osoby te były ze sobą spokrewnione. Co ciekawe, w ruinach Gaszowskiego cmentarza odnaleźć można również nagrobki osób o tym nazwisku, co wskazuje, że była to raczej liczna rodzina.

Nazwisk osób walczących w pierwszej wojnie światowej  pochodzących z innych miejscowości poszukiwać można na niemieckojęzycznej stronie http://des.genealogy.net/ , dzięki której dotarłem do tych żołnierzy, zachęcam również państwa do poszukiwania śladów po osobach zamieszkujących niegdyś wasze miejscowości.