Grzyb atomowy nad Wrocławiem? -Dawne plany Układu Warszawskiego

Pułkownik Ryszard Kukliński jest postacią budzącą wiele kontrowersji. Dla jednych jest bohaterem i patriotą, dla innych zdrajcą i szpiegiem obcego mocarstwa. Niewątpliwie jednak miał spory wpływ na zimnowojenny ciąg wydarzeń- potajemne przekazanie przez niego stronie amerykańskiej dokumentów i planów Układu Warszawskiego pozwoliło na odpowiednie przygotowanie się do odparcia ewentualnej agresji Związku Radzieckiego na kraje zachodnie, a także przyczyniło się do jego rozpadu na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia.
Wśród przekazanych dokumentów znajdowała się również mapa przedstawiająca plany uderzenia na zachód Europy przez wojska UW.  Jeżeli scenariusz jaki przedstawia ziściłby się, zapewne dziś mieszkalibyśmy w jaskiniach lub szałasach, bowiem zgodnie z nim na Polskę miało zostać zrzuconych kilkadziesiąt ładunków nuklearnych. Co ciekawe, około dziesięciu ataków nuklearnych miało zostać przeprowadzonych przez wojska NATO na terenie Dolnego Śląska. Z załączonej poniżej mapy można wywnioskować, że po raz drugi w XX wieku doszczętnie zniszczony miał być Wrocław, bowiem miały spaść na niego aż cztery ładunki nuklearne, każdy o mocy większej niż bomba zrzucona na Hiroszimę.

fff
Dolny Śląsk na mapie przekazanej przez płk. Kuklińskiego

Co ciekawe, pomimo wielu celów potencjalnego ataku nie widać wśród nich Wałbrzycha- dolnośląskiego miasta bardzo ważnego dla przemysłu PRL, ani Legnicy- jednego z największych garnizonów Armii Radzieckiej na zachodzie UW. Ponadto zobaczyć możemy pas uderzeń atomowych wykonanych na linii Odry na południe od Wrocławia, zapewne w celu uniemożliwienia przeprawy przez nią.
Gdyby tak śmiały plan został zrealizowany, Polska zapewne zamieniłaby się w postapokaliptyczną pustynię nuklearną, skażoną radioaktywnie na następne setki, jeśli nie tysiące lat.  Być może to właśnie dzięki Kuklińskiemu czarny scenariusz nigdy nie miał miejsca.

Ludowe Wojsko Polskie w trakcie ćwiczeń
Ludowe Wojsko Polskie w trakcie ćwiczeń

Link do całej mapy w większej rozdzielczości znajduje się tutaj. Zachęcam do jej szczegółowej analizy i dyskusji w komentarzach na jej temat.