Wieża rycerska w Rakowicach Wielkich

Popołudniowa wycieczka do niewielkiej wsi nad rzeką Bóbr w powiecie lwóweckim- Rakowic Wielkich. Jadąc drogą ze Lwówka Śląskiego po prawej stronie drogi możemy zobaczyć okazały, choć mocno zniszczony budynek wieży rycerskiej z przełomu wieków XV i XVI.

W pierwszej chwili w oczy rzuca się dziurawy, czterospadowy dach, który powstał najprawdopodobniej w XVIII wieku. Z wybitych dawno temu okien wystają fragmenty plandek, które przynajmniej prowizorycznie zabezpieczają ten cenny, choć zapomniany zabytek przed destrukcją.

Wieża posiadała trzy kondygnacje- parter spełniał funkcje głównie gospodarcze, pierwsze piętro było świetlicą, zaś drugie stanowiło apartamenty mieszkających tu niegdyś rycerzy. Warto wspomnieć o zachowanych do dzisiaj pozostałościach ganku, który posiadał otwory strzelnicze w podłodze i na ścianach. Wejścia do wieży strzegą mocno zniszczone już dziś  dwuskrzydłowe drzwi. Przez znajdujące się w nich szpary z łatwością możemy oglądać wnętrze budynku.

Zabytek ten od całkowitej destrukcji ocalił zapewne fakt, że w okresie powojennym znajdował się tu magazyn, dzięki czemu dokonywano tu powierzchownych napraw i niewielkich remontów. Dziś sprawia on wrażenie opuszczonego, zarastającego z każdym rokiem wyższymi krzakami. Niestety, nie widać tu żadnych informacji o historii tego miejsca, które jest wspaniałą opcją weekendowej wycieczki rowerowej- nieopodal znajduje się także niewielkie jezioro i wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Wieża, choć wspaniała, niestety niszczeje z każdym rokiem. Na szczęście wciąż są szanse na jej renowację- wg jednego z naszych czytelników w najbliższym czasie planowane są prace konserwatorskie.

18901958_1551565278218395_1893138648_o

Bibliografia
Szymon Wrzesiński- Trzy wieże rycerskie pod Lwówkiem Śląśkim