Ruiny pałacu w Lubkowie

Miejscowość Lubków w powiecie bolesławieckim to niewielka wioska, której początki datowane są na drugą połowę XIV wieku. Tutaj też podziwiać możemy ruiny potężnego, barokowo-klasycystycznego pałacu rodziny von Zimmermann. Jego budowa zakończyła się w 1796 roku i służył on wspomnianemu rodowi jako jedna z kilku rezydencji rozsianych po okolicy. Wiadomo, że z XIX wieku budowla przeszła klasycystyczną przebudowę, której efekty wprawne oko dostrzeże również dzisiaj.

Fragment północnej fasady pałacu

Jadąc wąską drogą w stronę Tomaszowa Bolesławieckiego z trudem można dostrzec ten monumentalny obiekt, ukryty wśród wysokich drzew i krzewów. Żeby dostać się do ruin należy przejść przez bramę świetlicy wiejskiej, a następnie udać się w stronę boiska do piłki nożnej, będącego w bezpośredniej bliskości pałacu. W czasach przedwojennych znajdował się tu pałacowy dziedziniec. Samo wejście do budynku jest niemożliwe- wysokie ogrodzenie postawione zapewne w celu ochrony tego zabytku przed wandalami skutecznie spełnia swoje zadanie. Jednak nawet samo podziwianie zewnętrznych ścian bardzo wiele mówi nam o niegdysiejszym wyglądzie tego miejsca. Zobaczyć możemy tu pozostałości dawnych schodów, miejsce, gdzie niegdyś zapewne znajdował się herb rodowy Zimmermannów, w oczy rzucają się też wciąż widoczne bogate zdobienia frontowej ściany. Jak można przeczytać w różnych opracowaniach historycznych, ta dwukondygnacyjna budowla posiadała łamany dach, oraz sklepienia krzyżowe i kolebkowe od wewnątrz.

Obchodząc budynek trafiamy do miejsca, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdował się park. Niestety, również i po nim nie zachowało się zbyt wiele. Obecnie jego teren porasta gęsty las. Ciekawym znaleziskiem było ukryte w ziemi wejście do tunelu, prowadzące niegdyś zapewne do pałacowych piwnic.

Niestety, dwór jak i całe jego otoczenie podzieliło los wielu podobnych mu budynków na Dolnym Śląsku. Ograbiony i pozostawiony samemu sobie po zakończeniu drugiej wojny światowej zaczął popadać w coraz większą ruinę. Niewielkim pocieszeniem jest fakt, iż drugi pałac znajdujący się w Lubkowie, choć nie tak okazały, przetrwał do czasów obecnych i pełni funkcję domu wielorodzinnego.  Miejsce to jest jak najbardziej warte zobaczenia w trakcie wakacyjnych wędrówek, do czego serdecznie Was zapraszam 🙂

Źródło:

http://wartaboleslawiecka.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=23&menu_id=41&page=2