Wesprzyjmy renowację Perły Żeliszowa

O zdewastowanym kościele ewangelickim w miejscowości Żeliszów pisaliśmy kilka miesięcy temu. Bardzo ucieszył nas fakt, że tak wspaniały zabytek ma szansę na odzyskanie swojego dawnego blasku, który utracił w wyniku wielu lat zaniedbań i pozostawienia samemu sobie. Fundacja Twoje Dziedzictwo, zajmująca się ratowaniem opuszczonych zabytków, przed kilkoma laty podjęła się niełatwego zadania renowacji tej wspaniałej świątyni. Niestety, szkody, jakie wyrządził temu miejscu czas są bardzo duże, a co za tym idzie ich naprawa wymaga olbrzymich nakładów finansowych.

Jak możemy przeczytać na stronie fundacji:
Kościół został wzniesiony według projektu przypisywanego architektowi Carlowi Gotthardowi Langhansowi, twórcy m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Niektórzy historycy sztuki przypisują go jednak budowniczemu Grundmannowi. Obiekt powstał w latach 1796 – 1797 na planie elipsy o rozmiarach około 20×30 m. W 1872 dobudowano dzwonnicę z bolesławieckiego piaskowca według projektu miejscowego architekta Petera Gansela.

Perła Żeliszowa stała się muzą dla wielu artystów, w tym świetnego reżysera Patryka Kizny. Jego film krótkometrażowy „The Chapel” zainspirował trwajacą obecnie adaptację obiektu. W 2014 roku Perła Żeliszowa pojawiła się w kolejnym jego filmie – „Rebirth”.

Także Wy, drodzy czytelnicy możecie wesprzeć renowację tego wspaniałego obiektu, wpłacając dowolną kwotę pieniędzy na konto fundacji. Dotychczasowa zbiórka pozwoliła na ukończenie remontu dachu, jednak lista rzeczy, które są konieczne do zrobienia wciąż jest bardzo długa. Mamy nadzieję, że kościół już niedługo, także dzięki Wam odzyska dawną świetność i będzie podziwiany przez następne pokolenia 🙂

Nr konta dedykowanego dla wpłat na remont Perły Żeliszowa: 55 2030 0045 1110 0000 0262 9270

 

Redakcja strony Zapomniany Dolny Śląsk nie czerpie żadnych korzyści majątkowych w związku z prowadzoną zbiórką.