Pałac w Niwnicach

Wieś Niwnice (niem. Neuland-Kunzendorf) w powiecie lwóweckim słynie z zaciekłych walk, jakie przetoczyły się przez nią zimą 1945 roku. Tutaj też możemy podziwiać niewielki pałacyk, który szczęśliwie przetrwał wojenną zawieruchę, a dziś służy lokalnej społeczności jako szkoła podstawowa.

Historia rezydencji w tym miejscu zaczyna się w XVII wieku, kiedy to rodzina von Nostiz ( o której wspominaliśmy w tym artykule) wzniosła reprezentacyjny dwór nieopodal swojego folwarku. Niecałe dwieście lat później, majątek przeszedł w ręce hrabiego von Röder, który gruntownie przebudował pałacyk i nadał mu klasycystyczny styl.  Budowla zmieniała właścicieli kilkukrotnie. Następcami von Rödera byli m. in. niderlandzki książę Fryderyk, oraz Walter von Wietersheim, który odkupił rezydencję wraz z folwarkiem w 1883 r. W nowo nabytym majątku ziemskim rozpoczął hodowlę owiec oraz szwajcarskiego i wschodniofryzyjskiego bydła rogatego. Dzięki jego inwestycjom, Niwnice zyskały także kopalnię gipsu, oraz infrastrukturę do jego przeróbki, tj. palarnię i kruszarnie. Co ciekawe, należąca do hrabiego fabryka płyt gipsowych istnieje do dzisiaj.

Ważnej przebudowy pod nadzorem bolesławieckiego architekta, Engelhardta Gensela  dokonano na początku XX wieku. Pałac zyskał wówczas wewnętrzny dziedziniec i dodatkowe wejścia od strony frontowej.  To z tego okresu pochodzą również balkony i liczne sklepienia kolebkowe. Gdy w lutym 1945 roku o Niwnice toczyły się zaciekłe walki (do bardzo krwawej potyczki doszło zaledwie kilkaset metrów od budowli, przy niewielkiej stacji kolejowej) pałacyk szczęśliwie nie ucierpiał. Ciekawostką jest fakt, że jego ówczesny właściciel stanął na czele powołanego w Lwówku Śląskim Volksturmu, czyli formacji militarnej składającej się z ludności niezdolnej do służby w regularnym wojsku, najczęściej starców i młodzieży.

Ostatnia przebudowa dworu miała na celu przystosowanie go do pełnienia zadania szkoły podstawowej, która mieści się w nim do dziś. Istniejący tu niegdyś park obecnie pełni rolę boiska, a o dawnym przeznaczeniu tego terenu przypomina jedynie niewielki staw i niewysokie pozostałości murów. Budynek ten, choć wciąż użytkowany jest nieco zniszczony, jednak nie grozi mu sytuacja wielu dolnośląskich budynków opuszczonych po drugiej wojnie światowej, jak choćby pałacu w Kraszowicach.

Jest to jak najbardziej ciekawe miejsce na rowerową wycieczkę, gdyż nieopodal znajdują się także ruiny niewielkiej kolonii, w której podziwiać możemy zabudowania dawnego klasztoru, oraz potężne pozostałości działającego tu niegdyś kamieniołomu, z mocno zniszczoną, choć zachowaną infrastrukturą.

 

Informacje o pałacu pochodzą z książki Szymona Wrześińskiego
„Zapomniane miejsca powiatu lwóweckiego – zamki, dwory i pałace”