Pod Lubaniem odnaleziono schron przeciwlotniczy

O jakże ciekawej przeszłości miasta Lubań, leżącego na historycznej granicy Dolnego Śląska i Łużyc Górnych pisałem na blogu już wielokrotnie. Ta licząca obecnie około dwudziestu tysięcy mieszkańców miejscowość w ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej stała się miejscem niezwykle zaciętych walk pomiędzy wojskami Trzeciej Rzeszy oraz Armią Czerwoną, które miały przejść później do historii jako ostatnie militarne zwycięstwo nazistowskich Niemiec. Fakt, iż do ostatniego dnia tego najbardziej krwawego konfliktu w dziejach świata miasto pozostawało pod panowaniem nazistów sprzyja powstawaniu wielu mitów i legend na temat wydarzeń, do jakich miało dojść w mieście w tamtym okresie.

Jak możemy przeczytać w artykułach zamieszczonych niedawno na portalach Gazeta.pl i RMF24.pl, na kilka lat po przejęciu władzy nad Lubaniem przez polską administrację, Przedsiębiorstwo Poszukiwań Terenowych ustaliło, iż pod miastem znajdują się co najmniej trzy tunele wydrążone już w okresie trwania wojny, które zostały wysadzone przez opuszczających te tereny żołnierzy Wehrmachtu, tudzież członków Werwolfu. Co ciekawe poszukiwania podziemnych sztolni miały na celu również odnalezienie w nich rzekomo zdeponowanych tam dokumentów, czy porzuconego sprzętu wojskowego.

Po latach miejscowy historyk- Tomasz Bernacki odnalazł w archiwach dokumentację schronów przeciwlotniczych oraz co najmniej dwóch tuneli jakie miały zostać wydrążone pod Lubaniem w latach 40-tych. Rozpoczęte w 2011 roku poszukiwania dały efekt- pomimo iż odnaleziona wówczas sztolnia nie została ukończona i nie prowadziła do schronu, to jednak stanowiła punkt zaczepienia dla dalszych badań.
Krokiem milowym w poznaniu tajemnicy lubańskich podziemi były odwierty, jakie rozpoczęto w ostatnią sobotę na Górze Kamiennej- po pokonaniu ponad dwudziestu metrów wiertło przebiło się do częściowo ukończonego schronu, mierzącego około trzech metrów wysokości. Niestety, pomieszczenie zostało zalane i spora jego część znajduje się pod wodą.

 

Odkrycie to jest bardzo ciekawe ze względu na mnogość miejscowych legend o tajnych skrytkach wycofujących się nazistów. Czy pod Górą Kamienną znajdują się porzucone przez Wehrmacht depozyty lub dokumenty? Co do tych ostatnich, jeżeli rzeczywiście zostały ukryte w jednym ze wspomnianych tuneli, najprawdopodobniej zostały zniszczone przez wodę sięgającą niemal poziomu stropów, co widoczne jest na filmach p. Bartłomieja Paulusa zamieszczonych na Twitterze. Jak możemy przeczytać we wspomnianych artykułach, prace poszukiwawcze będą prowadzone nadal, a cały projekt sfinansowany został z budżetu miasta Lubań.

 

Informacje o pracach poszukiwawczych pochodzą z artykułów portali Gazeta.pl oraz RMF24.pl:

http://www.rmf24.pl/filmy/news-sukces-poszukiwan-w-lubaniu-jedna-z-zagadek-ii-wojny-swiatow,nId,2555497

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23127995,sensacja-w-lubaniu-po-latach-poszukiwan-odnaleziono-tunele.html
Zdjęcie w nagłówku nie przedstawia tuneli znajdujących się pod Lubaniem.